Jak wykorzystać potencjał strefy recepcyjnej?

/

Strefa recepcyjna zwraca na siebie uwagę z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest zaliczana do strefy wejściowej salonu, jest więc najważniejszym punktem odniesienia dla klienta, który się w nim pojawia starając się zorientować się, jaki jest układ wnętrza.

Oczywiście, ma to znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i dla sprawnej obsługi, recepcja jest jednak tak ważna również dlatego, że powstrzymuje klientów przed niepotrzebnym przemieszczaniem się w głąb salonu.

Jak urządzić recepcję?

Recepcja może być rozplanowana na co najmniej kilka sposobów, zawsze należy jednak dążyć do tego, aby klienci nie musieli przechodzić za plecami klientowi. Najlepiej, jeśli recepcja nie tylko znajduje się na przodzie, ale jest ulokowana frontem lub bokiem do wejścia. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, jeśli dążymy do tego, by strefa obsługi klienta znajdowała się w głębi salonu.

Taki układ jest uznawany za najbardziej funkcjonalny, nie da się jednak ukryć, że jest też wyjątkowo wygodny zwłaszcza, jeśli nie dysponujemy salonem o imponującej powierzchni. Może się wydawać, że niewielka powierzchnia lokalu nie daje nam jednocześnie zbyt dużych możliwości manewrowych.

Przyjmowanie klienta

Strefa recepcyjna

Połączenie wszystkich stref wydaje się niemożliwe do uniknięcia, a to prowadzi do mniej lub bardziej poważnych problemów związanych z ich funkcjonowaniem Na szczęście, można się z tym rozprawić. To właśnie lokalizacja stanowiska recepcyjnego jest tą, o której powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności. Im mniej będzie ono kolidowało z pozostałymi strefami, tym lepiej.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się przy tym połączenie strefy recepcyjnej oraz tej, w której klienci czekają na swoją kolej. Najlepiej, jeśli wykorzystamy w tym celu niewielką przestrzeń, jaka znajduje się w pobliżu drzwi. W takim przypadku mądrze zaaranżowana recepcja może okazać się nawet ciekawym elementem wystroju salonowego wnętrza.

Lada recepcyjna

Jednym z najważniejszych mebli wydaje się w tym kontekście lada recepcyjna. Dobrze więc jest pamiętać o jej funkcjonalno-dekoracyjnym charakterze. To właśnie ten mebel powinien skupiać na sobie uwagę wchodzących i wskazane jest dołożenie starań, aby tak się stało nawet, jeśli miałoby się to wiązać z dodatkowymi kosztami.

Ciekawym rozwiązaniem jest choćby podświetlany front lub blat recepcji. Takie rozwiązanie podkreśla nowoczesny charakter wnętrza, a dla wielu klientów stanowi informację o tym, że i sami fryzjerzy nie boją się wyzwań.