Metody kontroli zapasów

/

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro
  3. Metody kontroli zapasów

Najlepszym sposobem na zapewnienie sukcesu każdej firmy jest kontrola. Choć może się to wydawać rygorystyczne lub nieelastyczne, dobre prowadzenie ewidencji zapasów jest niezbędne do oceny celów i potrzeb biznesowych.

Podobnie, dobrze zaplanowana i przeprowadzona inwentaryzacja pozwoli Ci być przygotowanym na niemal każdą codzienną przeciwność losu. Czy masz wystarczająco dużo produktów, aby zaspokoić popyt klientów? Czy jakiś konkretny produkt nie działa tak dobrze, jak oczekiwano? Kiedy jest najlepszy czas w miesiącu, aby uzupełnić zapasy? Te i wiele innych pytań może pomóc Twojej firmie zrobić krok do przodu.

Dlatego w tym artykule zaproponujemy Ci prosty przewodnik po metodach kontroli zapasów. W ten sposób nie przeoczysz żadnych szczegółów, gdy następnym razem będziesz musiał śledzić swoje produkty.

Co to jest kontrola zapasów?

Kontrola zapasów to narzędzie, które pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki temu zawsze będziesz miał produkty, których Twoi klienci pragną w odpowiednim czasie, nie każąc im czekać na przesyłkę, a nawet tracąc sprzedaż na rzecz konkurencji.

Kontrola zapasów ułatwi również efektywne wykorzystanie funduszy, ponieważ kupisz tylko to, czego potrzebujesz, unikając w ten sposób posiadania nadmiaru produktów w magazynie.

Czego należy oczekiwać od kontroli zapasów?

Dobre oprogramowanie do kontroli zapasów pomoże Ci obniżyć koszty, zwiększyć przepływy pieniężne, śledzić swoje produkty w czasie rzeczywistym, a nawet przewidzieć zapotrzebowanie klientów.

Ponadto pomoże Ci przewidzieć braki lub nadmiar produktów, zoptymalizować organizację w magazynie i ułatwić pracownikom - lub sobie - proces przyszłych rewizji i inwentaryzacji.

Zagadnienia do rozważenia przy kontroli zapasów:

Prognozowanie

Historia dotychczasowej sprzedaży, a także wiedza o przyszłych wydarzeniach (np. sklep spożywczy w mieście organizującym festiwal), pomoże Ci przewidzieć i mieć odpowiednią podaż Twoich produktów.

Metoda FIFO (First in-First out)

Metoda FIFO opiera się na bardzo prostym założeniu. Pierwsze przedmioty, które kupujesz, powinny być również pierwszymi przedmiotami, które sprzedajesz publicznie. Staje się to jeszcze ważniejsze w przypadku pracy z produktami łatwo psującymi się, takimi jak żywność lub kwiaty, lub gdy produkty są objęte ograniczoną czasowo gwarancją producenta.

Zidentyfikuj wolno sprzedające się produkty

Jeśli masz duży zapas produktu, który nie sprzedał się wystarczająco w ciągu ostatnich 6 do 12 miesięcy, to jest czas, aby rozważyć nie uzupełnianie tego produktu.

Przeprowadzanie audytów

Nawet jeśli masz wysokiej jakości oprogramowanie do inwentaryzacji, błąd ludzki jest zawsze obecny. Dlatego tak ważne jest okresowe przeprowadzanie audytu, aby upewnić się, że dokumentacja odpowiada rzeczywistemu stanowi magazynowemu produktów.

Zatrudnij specjalistę

Posiadanie audytora lub osoby odpowiedzialnej wyłącznie za zarządzanie i kontrolę zapasów może zaoszczędzić nam wiele bólu głowy i zagwarantuje efektywność procesu.

Zawsze miej kopie zapasowe

Jednym z kluczy do sukcesu każdej organizacji jest prewencja. Dlatego tak ważne jest korzystanie z oprogramowania do kontroli stanów magazynowych w chmurze, dzięki czemu możemy odzyskać informacje nawet w przypadku awarii jednego z urządzeń.

Metoda ABC

Wiele firm korzysta z tej metody, aby ułatwić sobie zarządzanie zapasami. Dzięki niej rozdzielają swoje produkty według ich wartości na trzy kategorie (A, B lub C). W pierwszej kategorii znajdziesz tylko 10-20% swoich zapasów, w drugiej 30%, a w kategorii C pozostałe 50%.

Kontrola zapasów jest być może najbardziej znienawidzoną lub przerażoną częścią każdego pracownika lub właściciela małej firmy, ale jest to również część kręgosłupa każdego udanego biznesu. Dzięki tym wskazówkom to, co mogłoby być koszmarem, a nawet zmusić Cię do zamknięcia drzwi na kilka dni, stanie się prostym codziennym zadaniem.

Oczywiście, aby zoptymalizować kontrolę zapasów, wskazane będzie skonsultowanie się z kolegami i ekspertami w celu nabycia niestandardowego oprogramowania, które najlepiej odpowiada potrzebom Twoim i Twojej firmy.

Powiązane artykuły:

  1. Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
  2. Porady dotyczące zarządzania kontami firmowymi
  3. 5 najlepszych praktyk usprawniających zarządzanie klientami