To, co musisz wiedzieć o historii plecionek

/

Podobnie jak w modzie, trendy piękności przechodzą przez cykle popularności. To, co nowe dla obecnego pokolenia, to stare wiadomości dla jego poprzedników. Ostatnio, warkocze odnotowują znaczący powrót do głównego nurtu urody, głównie z powodu powszechnie akceptowanego naturalnego ruchu włosów, a także reimaginację wyglądu naszych ulubionych celebrytów i wpływowych osób. W jaki sposób plecione fryzury konsekwentnie wytrzymują próbę czasu i wracają z roku na rok jako najnowszy trend? Cóż, wszystko to jest w ich korzeniach!

Pochodzenie warkoczy ma dość złożoną (i trwającą) historię, która zaczyna się ponad 30.000 lat temu. Fascynujące jest to, że plecione fryzury zachowały swoje kulturowe znaczenie od momentu ich powstania. Począwszy od starożytnych rogów, a skończywszy na bezwęzłowych warkoczach w pudełku o długości kości ogonowej, historia warkoczy ewoluuje tak samo, jak możliwości ich stylizacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co dokładnie musisz wiedzieć o historii zaplatania włosów.

Pochodzenie warkoczy i splatanych fryzur

Jeden z najwcześniejszych przedstawień plecionych fryzur gradów z 3.500 p.n.e. Saharyjska pustynia. Starożytne afrykańskie malowidła jaskiniowe przedstawiały wizerunki kobiet z misternymi warkoczami splecionymi blisko skóry głowy, lub, jak je teraz znamy, bruzdami. Co ciekawe, warkocze miały wiele celów i mogły opowiedzieć prawie wszystko o tożsamości danej osoby. Plecione fryzury pomogły wyrazić wiek, przekonania religijne, pochodzenie rodzinne, status społeczny i pochodzenie etniczne osoby noszącej. W tych czasach, większość afrykańskich kobiet, dzieci i mężczyzn miała splecione włosy w jakiś sposób lub w jakiejś formie. Przekazywana z pokolenia na pokolenie historia zaplatania włosów jest oczywista, że splot ten ma głębokie korzenie w afrykańskiej kulturze.

Ale co z tym na świecie? Według Byrda, warkocze są zauważane w kulturach na całym świecie od tysięcy lat:

Jak warkocze przeniknęły do współczesnej kultury

Historia i znaczenie warkoczy dla ludzi koloru jest głęboko spleciona z odpornością i fizjologicznym urazem kolonizacji i transatlantyckiej niewoli. Starając się pozbawić ludzi koloru ich tożsamości i kultury, często całkowicie ogolono im włosy z głowy. W miarę znoszenia niewolnictwa, warkocze stały się praktycznym sposobem (1) utrzymania włosów na uboczu podczas pracy, (2) mogły trwać przez dłuższy czas bez konieczności stałej opieki i (3) stały się sposobem przekazywania ważnych wiadomości, takich jak droga do wolności od niewoli. Plecione włosy były dosłownie linią życia!

Skojarzenia i popularność warkoczy różniły się w ciągu XX i XXI wieku, czasami kojarząc się z brakiem optyki, nieodpowiednim dla środowiska pracy i po prostu ogólnie niższej klasy.

Jak warkocze ewoluowały w nowoczesnej kulturze

Pobyt na 6+ godzin w celu założenia pojedynczych warkoczy to pamięć, którą wiele kobiet dzieli się na całym świecie i zadziwiające jest to, że tradycja ta jest przekazywana od tysięcy lat. W dzisiejszych czasach pozostaje uniwersalne zastosowanie warkoczy do włosów. Warkocze to styl ochronny, który pomaga utrzymać długość, objętość i integralność włosów bez konieczności manipulowania nimi każdego dnia. To zmniejszenie tarcia o pasma daje włosom przerwę i często prowadzi do znacznego wzrostu. Warkocze to idealny styl do noszenia na wakacjach, przez cały tydzień pracy lub gdy chcesz uzyskać ultra gładką fryzurę bez żadnych kłopotów. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ulubionymi nowoczesnymi warkoczami, które prezentujemy poniżej:

Gładkie bruzdy

Ewolucja plecionek zaczęła się od kukurydzy. Ta schludna fryzura utrzymuje pasma blisko skóry głowy i może być tak prosta lub skomplikowana, jak tylko chcesz. Dodawanie doczepianych włosów nadaje tej fryzurze dodatkowej długości i dramatyzmu.

Wskazówka: Nałóż niewielką ilość żelu do przedłużania włosów na linię włosów, aby utrzymać ich ułożenie.

Klasyczne pudełkowe warkocze

Pudełkowe warkocze to kwintesencja zaplatania włosów. Wprowadzone do popkultury przez legendarne piosenkarki Janet Jackson i Brandy w latach 90-tych, pojedyncze warkocze są popularnym zajęciem. Możliwości jest nieskończenie wiele, począwszy od opcji stylizacyjnych, długości, koloru i dodawania akcentów i dodatków.

Wskazówka: Podczas instalacji tego stylu, ważne jest, aby nie dopuścić do powstania zbłąkanych pasm, aby Twoje sekcje pozostały schludne. Użycie odpowiednich narzędzi, takich jak ten zestaw aplikacyjny, może 10x ułatwić ten proces!

Beztroskie plecionki Bohemian (Boho) Box Braid

Beztroskie, bohemiczne, pudełkowe warkocze to idealna opcja, gdy chcesz mieć mniej niż "idealny" wygląd. Czeskie warkocze ramię w ramię (lub skręcone) uzyskuje się, gdy pasma skręconych włosów pozostają niezwiązane. Jest to mieszanka warkocza i włosów swobodnie zwisających. Dzięki temu uzyskujemy piękny, eteryczny efekt i nadajemy głównym wyspowym wibracjom.

Wskazówka: Nosząc tę fryzurę, pamiętaj, by owijać włosy w nocy (zwłaszcza końcówki). Włosy rozpuszczone mogą być podatne na matowienie i plątanie się. Jeżeli tak się stanie, po prostu obetnij luźne pasmo i voila! Teraz masz już tradycyjne warkocze w pudełku.

Skręcone fryzury: Passion Twists

Passion twists to romantyczny, łatwy w instalacji styl, który wrócił do popularności w ostatnich latach. Zamiast zaplatać je na całej długości, włosy są zaplatane u nasady, a następnie dzielone na dwie części i splecione na całej długości. Tworzy to bujny, pełen objętości efekt, który jest łatwy i mniej czasochłonny niż tradycyjne warkocze.

Wskazówka: Zanurz końcówki swoich skrętów w gorącej wodzie, aby zapobiec ich rozplątywaniu się i utrwalaniu w wyglądzie!

Plecionki Fulani

Plecionki Fulani lub feed-in charakteryzują się unikalnym wzorem plecionki oraz wykorzystaniem drewnianych, metalowych lub plastikowych akcentów dekoracyjnych. Kim K. niesławnie nazwał tę popularną zachodnioafrykańską fryzurę "plecionkami Bo Dereka", które wywołały szerokie kontrowersje na temat zawłaszczania kultury i czy ktoś może naprawdę "mieć" fryzurę. Chociaż ten gorący temat może być przedmiotem dyskusji, po zapoznaniu się z pochodzeniem warkoczy, to kluczem do zrozumienia wpływu kulturowego wymazywania i kiedy dać kredyt, gdy jest to wymagane.

Phewph! Historia warkoczy to fascynujące spojrzenie na kulturę afrykańską, od przeszłości do współczesności. Teraz, gdy znasz już fakty, czy jesteś gotów wypróbować warkocze na własną rękę? Po raz pierwszy, najlepiej znaleźć wysoko oceniany salon lub stylistę w pobliżu. Sprawdź ich portfolio pracy i upewnij się, że wyniki odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Sprawdź również, czy pracowali na klientkach, które mają podobną strukturę lub długość włosów do Twoich. Dla tych, którzy mają nieco większe doświadczenie z plecionymi włosami, możesz zaryzykować robienie własnych warkoczy w domu.

  • 26 listopada 2020