Siwienie: nie jest już tabu

/

Jeśli kiedykolwiek oglądałaś sitcomy z lat 50-tych, z pewnością zauważyłaś, jak bardzo kobiety po 40-tce różniły się od swoich współczesnych odpowiedniczek. Owszem, kobiety te nosiły sukienki do prac domowych i wiecznie zakładały fartuchy, ale tym, co je naprawdę odróżniało były siwe lub siwiejące włosy. Nora Ephron wyjaśnia, że w latach 50. tylko 7% kobiet w USA używało farby do włosów. Dziś zdecydowana większość kobiet ukrywa swoje siwiejące włosy pod warstwą farby. Tak, nasza kultura wpoiła kobietom przekonanie, że młodość jest najważniejsza, a oznaki starzenia należy sprytnie ukrywać. Ale fala się zmienia.

Zobacz ten post na Instagramie

Ruch na rzecz szarości

Coś się dzieje w salonach na całym kontynencie i nie tylko. Kobiety decydują się na porzucenie chemikaliów, a zamiast tego na przyjęcie swoich wybielających się loków. A dowody na to są wszędzie.

Instagram @grombre celebruje siwe włosy i kobiety, które je noszą i może się poszczycić ponad 210 000 członków. Filmy na Youtube, takie jak "5 Going Grey Don'ts" mają tysiące wyświetleń. Gwiazdy takie jak Jessica Biel i Katie Holmes zostały dostrzeżone na czerwonym dywanie, gdy nosiły srebrne pasma.

Katalizator

Przyczyn siwienia włosów jest kilka. Dla niektórych jest to odpowiednik spalenia stanika w dwudziestym pierwszym wieku. W końcu społeczeństwo pozwoliło mężczyznom starzeć się z gracją. Wielu siwiejących mężczyzn, jak George Clooney czy Matt Leblanc, zostało nazwanych "srebrnymi lisami". A ankieta Match.com wykazała, że 72% respondentów uważa, że siwe włosy u mężczyzn wyglądają dystyngowanie, podczas gdy u kobiet po prostu je postarzają. Być może współczesna kobieta jest zmęczona przestrzeganiem podwójnych standardów, które są tak niesprawiedliwe.

Kobiety szukają również sposobów na powrót do natury, rezygnując z produktów zawierających niebezpieczne substancje chemiczne i prowadząc zdrowszy tryb życia. A nic nie krzyczy "niebezpieczny" bardziej niż farbowanie głowy farbą do włosów co cztery tygodnie. Veronica Sophia Robinson, autorka kilku książek i zwolenniczka zaakceptowania swojej siwizny, ostrzega, że farba do włosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika o 75%. Ta przerażająca liczba wystarczy, by każdy ponownie rozważył farbowanie włosów.

Ruch na rzecz siwych włosów w 2015 roku również w znacznym stopniu przyczynił się do pozbycia się stygmatu związanego ze srebrnymi pasmami. Młodzi ludzie, tacy jak Kelly Osborne, Lady Gaga czy Pink, śmiało noszący siwe kosmyki, podnieśli ten niegdyś oklepany odcień do rangi gwiazdy. Ponadto, mało kto starzeje się tak pięknie jak białowłosa Helen Mirren, Meryl Streep czy Jamie Lee Curtis.

View this post on Instagram

Jak przejść na siwiznę

Jeśli zdecydowałaś się z wdziękiem przejść na siwiznę, po pierwsze - gratuluję. Yay, ty! Teraz, gdy masz już za sobą swój szczęśliwy taniec, Twoim następnym krokiem będzie omówienie planu ataku z zaufanym specjalistą od włosów. Pomoże Ci on zapewnić, że Twoja transformacja jest tak bezbolesna, jak to tylko możliwe, lepiej zapewniając, że jesteś w stanie zobaczyć, jak Twój cel się urzeczywistnia.

I bez względu na to, jak bardzo chcesz się trzymać swojego przedszarego odcienia, oprzyj się pokusie wyrywania! Z drugiej strony, nie jest prawdą, że jeżeli wyrwiesz jeden siwy włos, na jego miejsce wyrosną trzy. To tylko bajka opowiadana przez tajemnicze "stare żony". Phew! Może to jednak uszkodzić Twoje cenne mieszki włosowe, a nawet doprowadzić do tego, że włosy nie odrosną. Zamiast tego, zapoznaj się z kilkoma mniej szkodliwymi opcjami.

Podcinanie

Według katiegoesplatinum, istnieją trzy główne opcje. Pierwsza to pozwolić włosom odrosnąć i po prostu regularnie je przycinać, aż do zakończenia procesu transformacji. Jest to jednak rozwiązanie tylko dla osób wyjątkowo cierpliwych lub tych, które nie mają nic przeciwko temu, by przez jakiś czas nosić włosy w dwóch odcieniach. Dodanie długich warstw, zwłaszcza zmierzwionych, może również pomóc w wtopieniu się siwizny.

Druga opcja jest najbardziej ekstremalna - postaw na buzz cut i pozwól włosom odrosnąć. Choć może się to wydawać drastyczne, fryzura ta podkreśla oczy i strukturę kości twarzy.

Trzecią opcją - i dla wielu osób najwygodniejszą - jest fryzura pixie. W zależności od tego, na jak krótką fryzurę się zdecydujesz, może ona znacznie skrócić czas zmiany. Jeżeli zdecydowałaś się na pierwszą opcję, a teraz masz bardzo długie odrosty, może to być idealny moment, aby zdecydować się na pixie.

Niezależnie od tego, jaką długość włosów wybierzesz, zawsze możesz je wydłużyć, przedłużając je.

Koloryzacja

Twoim celem może być rezygnacja z farby do włosów i przyjęcie swoich naturalnych siwych włosów, ale nie musisz całkowicie rezygnować z farbowania. Istnieją sposoby, aby ułatwić sobie życie z nowym odcieniem. Lindsay Loo, ekspertka Wella Master Colour z Nowego Jorku, zaleca wydłużenie czasu między kolejnymi farbowaniami - zazwyczaj o dodatkowe dwa tygodnie. Dzięki temu będziesz miała szansę sprawdzić, czy jesteś zadowolona z tego, co dzieje się z Twoimi włosami. Jeśli Ci się podoba, pozwól im odrosnąć. Jeśli nie, poszukaj innej opcji, nawet jeśli oznacza to powrót do farbowanego odcienia.

Zobacz ten post na Instagramie

Balayage

Jeśli kiedykolwiek widziałaś to słowo i zastanawiałaś się, co to jest, mamy dla Ciebie wyjaśnienie. "Balayage to ręcznie malowana technika koloryzacji włosów, która wykorzystuje długie, zamaszyste pociągnięcia, aby nałożyć rozjaśniacz na Twoje pasma. Technika ta doskonale sprawdza się podczas przechodzenia na siwe włosy, ponieważ pomaga wtopić siwe włosy w resztę, dzięki czemu stają się one bardziej niepozorne. Balayage jest również bardzo łatwy w utrzymaniu, a dodatkowo oznacza, że nie będziesz musiała tracić swojej wspaniałej długości włosów. Ponadto, dzięki przedłużaniu włosów metodą balayage, możesz zagęścić lub wydłużyć swoją grzywę.

Specjalna pielęgnacja siwych włosów

Siwe włosy wymagają pewnej szczególnej pielęgnacji - choć produkty te są o wiele tańsze, niż jakakolwiek próba ukrycia siwizny. W większości przypadków oznacza to po prostu wymianę dotychczasowych produktów na nowe.

Fioletowy szampon

Chociaż srebrne włosy są olśniewające, czasami mogą przybierać żółtawy odcień. Aby nie dopuścić do tego, aby Twoje srebrne włosy stały się mosiężne, warto stosować fioletowy szampon i/lub odżywkę. Tak, czytasz to dobrze. Fioletowy. Dodając fioletowe tony do swoich szarości, możesz rozjaśnić swoją grzywę i sprawić, że będzie ona rześka i chłodna.

Nawilżanie

Siwe włosy są zwykle bardziej suche i łamliwe niż inne odcienie, dlatego tak ważne jest, abyś wybierała produkty, które je odżywiają i nie zawierają siarczanów. Możesz nawet wprowadzić zabiegi głęboko odżywiające, maski do włosów i naturalne olejki, takie jak olejek arganowy lub kokosowy. Pamiętaj też, że narzędzia do stylizacji, które wykorzystują wysoką temperaturę, mogą pozbawić Twoje włosy tak potrzebnego nawilżenia.

Makijaż

Jeśli jedną z Twoich ulubionych rzeczy jest przeglądanie lokalnego działu kosmetycznego, to mamy dobrą wiadomość. Możesz wybrać się na zakupy kosmetyków do makijażu. Yay! Tak, teraz, gdy Twoje włosy nie mają oficjalnego koloru, będziesz musiała dodać im koloru poprzez swoje wybory kosmetyczne. Możesz teraz zdecydować się na bardziej dramatyczny cień do powiek lub jaskrawoczerwoną szminkę, którą zawsze chciałaś wypróbować. Według konsultantki ds. wizerunku, Marian Rothschild, będziesz chciała podkreślić oczy i rozjaśnić kolor ust. Widzicie, szarość może być zabawna!

A jeśli zdecydujesz się na tę pyszną karmazynową szminkę, być może będziesz chciała kupić ten czerwony sweter, który już od jakiegoś czasu chodzi Ci po głowie. Wszystkie te piękne, żywe odcienie fantastycznie wyglądają w połączeniu ze srebrnymi włosami.

Jeśli jesteś zmęczona nakładaniem na głowę toksycznych chemikaliów i płaceniem niebotycznych cen za ten zaszczyt, być może nadszedł czas, aby chronić swoje zdrowie i portfel. Kobiety na całym świecie coraz częściej witają swoje siwe kosmyki i jest to doskonały czas, aby do nich dołączyć. Weź więc fioletowy szampon, przedłużanie włosów, koszulkę "Grey Hair, Don't Care" i zacznij żyć w zupełnie nowej odsłonie - pewnej siebie, dobrze czującej się we własnej skórze, srebrnowłosej wróżce.

A oto kilka wspaniałych kobiet, które z dumą prezentują swoje wspaniałe siwe włosy. Być może znajdziesz tu swoją idealną inspirację stylistyczną.