Odpływ klientów: Przyczyny i jak ich unikać

/

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro
 3. Odpływ klientów: Przyczyny i jak ...

Jeśli chodzi o zarządzanie i prowadzenie firmy, głównym celem jest pozyskanie i utrzymanie klientów. Zdobycie uwagi tysięcy ludzi może być trudnym zadaniem, ale utrzymanie ich może być jeszcze trudniejsze.

Największą obawą wszystkich firm jest utrata klientów. Jest to sytuacja, która prędzej czy później dotknie każdą firmę - gwałtownie lub stopniowo. Radzenie sobie z odpływem klientów może być trudne, podobnie jak wychodzenie z niego. Istnieje jednak wiele metod, które pozwolą ograniczyć to zjawisko w możliwie największym stopniu.

Główne przyczyny odpływu klientów

 • Czasami usługi oferowane przez firmę nie są wystarczające, aby zaspokoić potrzeby klientów. Ludzie zawsze będą wybierać te usługi, które ułatwiają im codzienne życie i zaspokajają wszystkie ich potrzeby.
 • Podobnie, firma może oferować wymaganą usługę, ale nie w taki sposób, w jaki życzy sobie tego klient, co również prowadzi do wzrostu wskaźnika rezygnacji klientów.
 • Jeśli konkurencja oferuje podobne lub lepsze usługi za niższą cenę, to automatycznie klienci odejdą od naszej firmy na rzecz tej, która ma niższą cenę.
 • Jednocześnie oczekiwania mogą działać na niekorzyść oferowanej usługi. Zdarza się, że to, co prezentuje firma, nie zawsze podoba się klientom, co natychmiast prowadzi do ich utraty, dlatego ważne jest, aby świadczone usługi bezpośrednio spełniały początkowe oczekiwania.
 • Jedną z głównych przyczyn rezygnacji klientów są słabe doświadczenia z obsługą klienta. Gdy użytkownik doświadczy przykrej sytuacji, bardzo trudno będzie mu być zadowolonym z firmy.

Jak uniknąć odpływu klientów

 • Jak wspomniano powyżej, obsługa klienta idzie w parze z rezygnacją klientów. Dobra obsługa klienta i rozwiązywanie jego problemów sprawi, że użytkownicy poczują się komfortowo i nie zrezygnują z usługi. Szybka i bezzwłoczna obsługa jest bardzo pomocna w utrzymaniu zadowolenia klientów.
 • Drobne szczegóły, takie jak spersonalizowana uwaga, mogą zrobić różnicę. Zaufanie między służbą a klientem ma zasadnicze znaczenie, dlatego konieczne jest zachowanie uczciwości w rozwiązywaniu problemów.
 • Innym kluczowym krokiem w celu uniknięcia utraty klientów jest badanie opinii publicznej, tzn. przeprowadzanie regularnych ankiet w celu śledzenia opinii klientów i upewnienia się, że są oni zadowoleni z usług. W takich sytuacjach przydatne są wiadomości e-mail z informacją zwrotną. Informacje zwrotne będą Twoją prawą ręką w utrzymaniu publiczności.
 • Podobnie, uwzględnianie skarg i zaleceń, a także ciągła gotowość do ulepszania usług znacznie zmniejszy liczbę klientów powracających do firmy. Opinia publiczna, która czuje się wysłuchana, ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania dobrej reputacji firmy.
 • Znajomość potrzeb społeczeństwa to najlepszy sposób na uniknięcie utraty klientów. Osiąga się to dzięki znajomości postępu technologicznego związanego z oferowanymi usługami oraz znajomości konkurencji. Możesz zadać sobie pytanie, co takiego mają, co moja firma mogłaby poprawić.
 • Stałe dążenie do poprawy jakości usług pozwoli niemal całkowicie uniknąć utraty klientów. Usługi muszą być stale aktualizowane, ponieważ firmy, które pozostają statyczne, zazwyczaj nie podobają się odbiorcom.
 • Należy pamiętać, że należy pracować nad utrzymaniem lojalnych klientów, których firma już posiada, ponieważ często podczas prób zwiększenia liczby odbiorców pomija się tych, którzy już są częścią bazy danych.

Jak radzić sobie z odpływem klientów

 • Jeśli w krótkim czasie wTwojej firmie wystąpi wysoki odsetek rezygnacji, nie rozpaczaj, nie wszystko jest jeszcze stracone. Choć może to powodować ogromną frustrację, doskonalenie strategii sprzedaży może być proste.
 • Po rozpoznaniu źródła problemu, idealnym rozwiązaniem jest praca nad nim. Na przykład, jeśli klient opuścił firmę z powodu braku określonej usługi, znajdź sposób na jej szybkie wdrożenie.
 • Idealnym rozwiązaniem jest zachowanie optymistycznej i proaktywnej postawy. Skoncentrowanie się na dążeniu do usprawnienia działalności, a nie grzęźnięcie w problemie bez podania rozwiązania, pozwoli nie tylko odzyskać utraconych klientów, ale także pozyskać nowych.
 • Programy lojalnościowe są dobrym narzędziem do utrzymania lojalnych klientów. Osiąga się to poprzez wprowadzanie specjalnych zniżek, nagród za długość pobytu, pakietów usług i innych strategii, które zachęcają klientów do pozostania w firmie.
 • Otwartość na sugestie pomoże w znacznym stopniu zapobiegać rezygnacji klientów, a także radzić sobie z nią. Przyjmowanie nowych strategii od zespołu może być tym, co uczyni Twoją firmę numerem jeden.

Powiązane artykuły:

 1. 5 kanałów komunikacji, które warto wykorzystać w kontaktach z klientami
 2. Rodzaje obsługi klienta
 3. Najlepsze techniki obsługi klienta