Zamknięcie przepływu środków pieniężnych: podstawowy krok w kierunku dobrego zarządzania

/

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Estetyka
 3. Zamknięcie gotówkowe: podstawowy krok, aby ...

To, że pieniędzy jest mniej niż powinno być, to częsty błąd, który można popełnić przy zamykaniu kasy. Dlatego w poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega zamknięcie gotówkowe i podamy szereg wskazówek, jak je prawidłowo wykonać.

Co to jest zamknięcie gotówkowe?

Jest to metoda księgowania, którą przeprowadza się na koniec każdego dnia, aby potwierdzić, czy stan gotówki lub każdy paragon sprzedaży pokrywa się z wartościami wykazanymi w kasie fiskalnej.

Praktyka ta jest zazwyczaj wykonywana codziennie na koniec dnia sprzedaży w danej firmie lub gdy następuje zmiana zmian kasjerów, aby wiedzieć czy pieniądze w kasie fiskalnej zgadzają się z danymi o sprzedaży.

Zazwyczaj kasy otwierają się z początkową wartością gotówki jako punktem wyjścia do codziennych operacji. W ciągu dnia dokonuje się sprzedaży, która może, ale nie musi uwzględniać rabatów i jest opłacana w różnych formach płatności. Gotówka może być pobierana z kasy w celu dokonania płatności dla dostawców, zakupu artykułów wewnętrznych lub innych okazjonalnych płatności wymaganych przez biznes.

Błędy w zamknięciu środków pieniężnych

W procesie zamknięcia gotówkowego w miejscu płatności mogą wystąpić różne nieprzewidziane zdarzenia:

Niższa wartość zamknięcia kasy niż podana (niedobór), co oznacza, że w kasie jest mniej gotówki niż powinno być. Może to być spowodowane przez

 • Do klientów trafia wyższy zwrot pieniędzy niż powinien.

 • Giną bony płatnicze.

 • Rabaty udzielane klientom, którzy nie są zarejestrowani.

 • Kradzież.

Wyższa wartość zamknięcia gotówkowego niż powinna być (nadwyżka), choć może się wydawać, że nie jest to problem dla biznesu to może wskazywać na inne czynniki takie jak:

 • Rozdaje się mniej drobniaków lub zwrotu gotówki.

 • Część wpływów gotówkowych otrzymywanych przez kasjera nie jest rozliczana.

 • Zawyżanie opłat za dokonane zakupy.

Usystematyzowane zamykanie środków pieniężnych

Codzienne zamykanie kasy może stać się nieco spornym procesem z pracownikami punktu sprzedaży, jeśli nie ma dobrego zarządzania wszystkimi przychodzącymi i wychodzącymi pozycjami na kasie.

 • Zamknięcie kasy może stać się skomplikowane, gdy:

 • Nie posiadasz zautomatyzowanego systemu ewidencji sprzedaży, zakupów i innych kosztów lub wydatków.

 • Pieniądze są przesuwane z kasy w celu dokonania płatności dla dostawców lub na inne wydatki biznesowe.

 • Nie ma kontroli nad fakturowaniem.

Zalecenia dotyczące dobrego zamknięcia gotówki

Zamknięcie kasowe jest niezbędne do śledzenia przepływu gotówki na koniec dnia. Dlatego ważne jest, aby informacje o wartości zamknięcia gotówki na koniec dnia były dokładne i zgadzały się z gotówką zafakturowaną w kasie.

Jeśli zajmujesz się fakturowaniem w swojej firmie, prawdopodobnie spędziłeś godziny i godziny próbując zbilansować kasę fiskalną.

Z tego powodu, oto 5 wskazówek, których możesz przestrzegać, aby prawidłowo zamknąć kasę.

Zacznij od konkretnej kwoty pieniędzy

Przed rozpoczęciem dnia pracy sprawdź bardzo dobrze ilość gotówki jaką masz w kasie, ważne jest abyś robił to za każdym razem gdy otwierasz swój biznes, dzięki temu gdy zaczną przychodzić klienci będziesz miał wszystko przygotowane i nie będą oni utrudniać Ci procesu księgowania.

Nie róbcie zbiórek z pieniędzy w kasie.

Unikaj zbędnych procesów, nie wyciągaj gotówki z kasy w celu rozliczenia. Możesz dokonać tych płatności z dodatkową gotówką, aby mieć lepsze zamówienie.

Rozważ ryzyko związane z niezbilansowanymi rachunkami

Monitoruj swój biznes i wprowadź środki, aby uniknąć błędów, które prowadzą do niezbilansowanych rachunków. Niektóre z rzeczy, które mogą prowadzić do tego typu niedopasowania, to błędy w zmianie, pożyczanie między kasjerami i tak dalej. Aby zapobiec tego typu rzeczy z happeningiem, ważne jest, aby mieć system w miejscu do utrzymania zapasów pod kontrolą.

Ważne jest, aby po dokonaniu niezbędnych korekt w procesie zamykania gotówki, ocenić jak idą płatności, aby znać stan finansowy swojego biznesu.

Deleguj działania biznesowe na każdego z pracowników.

Dla dobrego zarządzania firmą scentralizuj ruchy gotówkowe na określonych stanowiskach, dzięki czemu każdy pracownik będzie odpowiedzialny za swój proces, a na koniec dnia przeprowadzenie procesu zamknięcia gotówki będzie znacznie łatwiejsze.

Zapisywanie działań z całego dnia

W przypadku tego procesu zaleca się wykonanie następujących czynności:

 • Wprowadź datę oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia zamknięcia.

 • Zapisuj ilości banknotów i monet w kasie.

 • Wprowadzić ekwiwalenty pieniężne lub inne dokumenty, tylko w razie potrzeby.

 • Dołącz numery bonów potwierdzających wpływy i wydatki z danego dnia.

 • Sprawdź poprawność podsumowania i wprowadź ewentualne istotne uwagi.

Podsumowując, zamknięcie kasy fiskalnej może zaoszczędzić Ci wielu kłopotów, ponieważ dobrze zarządzając nią, zachowujesz kontrolę nad przychodami i wydatkami swojej firmy, a także możesz łatwiej wykryć straty pieniężne i szybko je naprawić, zanim odbiją się negatywnie na Twoich finansach.

Artykuły powiązane

 1. Co powinna mieć teczka klienta salonu kosmetycznego?
 2. Jak zarządzać salonem lub zakładem fryzjerskim?
 3. Cele spa: korzyści poza relaksem