Przewodnik dla początkujących, jak stworzyć podstawowy zestaw kosmetyków do pielęgnacji skóry

/

Twój sposób pielęgnacji skóry jest tak samo wyjątkowy jak Ty sama, a budowanie rutyny pielęgnacyjnej powinno rozpocząć się właśnie od tego pytania: Jaki powinien być mój program pielęgnacji skóry?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją skóry lub chcesz zmienić swój sposób postępowania, aby rozwiązać konkretne problemy, gratulujemy. Każdy krok w kierunku poprawy swojego zdrowia jest dobry, ale w branży wartej na całym świecie ponad 100 miliardów dolarów, łatwo jest zostać przytłoczonym setkami produktów.

Zastanawiając się nad tym, jak rozpocząć rutynową pielęgnację skóry, warto obalić kilka mitów na temat produktów do pielęgnacji skóry:

Cenowo znaczy lepiej: Niektóre z najlepszych produktów do pielęgnacji skóry można znaleźć na półkach lokalnych drogerii, nie zakładaj, że wysoka cena oznacza za każdym razem bardziej luksusowy produkt.

To działa na moją przyjaciółkę/siostrę/współpracownicę/ulubioną influencerkę, to zadziała i na mnie: Rekomendacje są świetne, ale typ skóry każdego z nas jest unikalny, wiele z budowania rutyny pielęgnacyjnej będzie wymagało prób i błędów.

Im więcej, tym weselej: Nie musisz mieć kosmetyczki pełnej produktów ani 21-stopniowej rutyny pielęgnacyjnej, bo widziałaś ją na Instagramie. Tak jak w powyższym stwierdzeniu, każda rutyna pielęgnacyjna jest inna. Jeśli jednak Twoja pielęgnacja składa się z 21 kroków, chcemy poznać jej instrukcję.

Hasła takie jak "naturalny" i "czysty" oznaczają w pełni ekologiczny produkt: Niestety, to nieprawda. Marki mogą swobodnie decydować o tym, co oznacza naturalne piękno lub pielęgnacja skóry, a nie wszystkie produkty są w pełni sprawdzone lub testowane przez władze federalne. Dotyczy to również innych haseł, takich jak "anti-aging" lub gorących tematów, takich jak olej marokański czy kwas hialuronowy. Zawsze - powtarzamy - zawsze czytaj etykiety i listę składników, zwłaszcza w przypadku produktów, których wcześniej nie stosowałaś.

Określanie typu skóry

Skoro te kwestie mamy już za sobą, przejdźmy do tego, jak stworzyć swój program pielęgnacji skóry. Po pierwsze, określ swój typ skóry. Jak wygląda Twoja skóra po prysznicu bez produktu lub bez makijażu?

Jeśli masz już problemy ze skórą, takie jak trądzik różowaty, trądzik pospolity lub egzema, możesz mieć bardziej wrażliwą skórę. Jeśli po prysznicu bez produktu skóra błyszczy się lub staje się nieco tłusta, oznacza to, że masz skórę tłustą. Jeśli szybko staje się sucha lub łuszczy się, masz skórę suchą. Jeśli błyszczysz się lub przetłuszczasz w strefie T (czoło i nos), ale nigdzie indziej, możesz mieć skórę mieszaną.

Jeśli jesteś jedną z tych szczęściar, u których nie występuje żadna z powyższych przypadłości, gratulacje, masz skórę normalną. Warto zauważyć, że możesz mieć problemy ze skórą (trądzik, trądzik różowaty itp.) i mieć skórę suchą, tłustą lub mieszaną.

Znajomość swojego typu skóry jest tak samo ważna jak znajomość typu włosów. Jeśli potrafisz określić, czego najbardziej potrzebujesz, oszczędzisz sobie czasu i pieniędzy, próbując odgadnąć i rozwiązać swoje problemy. Nie musisz udawać się do dermatologa, aby określić swój typ skóry, ale jeśli cierpisz na istniejące schorzenia, masz wrażliwą skórę lub używasz kremów na receptę, nigdy nie zaszkodzi umówić się na wizytę.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Piękno zabiegów pielęgnacyjnych polega na tym, że istnieją zarówno podstawowe, niezbędne elementy, jak i kilka opcji. To właśnie te opcje onieśmielają większość osób i wprowadzają je w zakłopotanie. Jeśli jednak chcesz przebrnąć przez ten cały bałagan, upewnij się, że wykonujesz te trzy niezbędne kroki:

  1. Oczyszczanie Nawilżanie Ochrona

Jeśli masz skórę, która wymaga leczenia miejscowego na receptę, dodaj je po oczyszczeniu, a przed nawilżeniem.

Krok 1: Oczyszczanie

Oczyszczanie można przeprowadzać raz lub dwa razy dziennie, rano i przed snem. Podwójne oczyszczanie jest dla tych, którzy noszą więcej makijażu lub używają więcej filtrów przeciwsłonecznych w ciągu dnia i naprawdę chcą usunąć każdą drobinkę produktu. Podwójne oczyszczanie wymaga zazwyczaj użycia najpierw produktu oczyszczającego na bazie olejków, aby usunąć jak najwięcej makijażu lub produktu, a następnie produktu oczyszczającego na bazie wody lub produktu micelarnego, aby usunąć jego nadmiar. Podwójne oczyszczanie jest opcjonalnym etapem.

Jak wybrać odpowiedni produkt oczyszczający do swojego typu skóry:

Jeśli masz skórę tłustą, żele i delikatne pieniące się produkty oczyszczające dobrze się sprawdzą, pomagając zrównoważyć poziom naturalnych olejów w organizmie. Pamiętaj, aby szukać produktów niezawierających siarczanów, ponieważ nie chcesz, aby środek oczyszczający pozbawiał skórę zbyt dużej ilości naturalnych olejków. Może to doprowadzić do nadmiernej produkcji oleju przez skórę, co spowoduje niekończący się cykl.

Dla osób o suchej lub wrażliwej skórze najlepszym wyborem będą bardziej kremowe produkty oczyszczające. Istnieje również wiele produktów oczyszczających zawierających kryształki lub perełki, które zazwyczaj zapewniają złuszczanie naskórka. Tego rodzaju produkty oczyszczające są przeznaczone do różnych typów skóry, ale ich działanie zależy od tego, co chcesz osiągnąć dla swojej skóry. Czasami takie fizyczne złuszczanie może być zbyt ostre dla skóry wrażliwej, dlatego zawsze sprawdzaj składniki i problemy, na jakie są one ukierunkowane.

Krok 2: Nawilżanie

Nawilżanie powinno być wykonywane każdego dnia. Nawilżanie zwiększa nawilżenie skóry i sprawia, że warstwa rogowa, zewnętrzna warstwa naszej skóry, działa prawidłowo. Kiedy warstwa rogowa jest nawilżona, chroni pozostałe warstwy skóry przed podrażnieniami i stanami zapalnymi, pomagając również głębszym warstwom skóry zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Jak znaleźć odpowiedni krem nawilżający dla swojego typu skóry?

Bez względu na rodzaj skóry (hej, dziewczyny o skórze tłustej, mówimy do Was), nawilżanie to jeden z etapów rutynowej pielęgnacji skóry, którego nie powinnaś pomijać. Jeśli Twoja skóra nie jest dobrze nawilżona, może to prowadzić do podrażnień, wyprysków, a nawet trądziku - czyli do odwrotności celów, jakimi są promienna, zdrowa i nawilżona skóra. Ta mała wskazówka dotyczy również osób z suchą skórą głowy. Kluczem jest znalezienie kremu nawilżającego zawierającego składniki, które będą współgrać z Twoim typem skóry.

Prawie wszystkie produkty nawilżające zawierają składniki humektantowe i okluzyjne. Humektanty pochłaniają i zatrzymują wodę z powietrza, a okluzywy zatrzymują ją w skórze. Jeśli masz suchą skórę, szukaj kremów nawilżających z takimi składnikami jak kwas hialuronowy, który jest silnym humektantem. Grubsze kremy nawilżające również lepiej sprawdzają się w przypadku osób z suchą skórą.

W przypadku skóry tłustej lub trądzikowej, szukaj kremów nawilżających bez zawartości oleju oraz lżejszych formuł lotionów. W przypadku skóry tłustej dobrze sprawdzają się również żelowe kremy nawilżające.

Jak stosować krem nawilżający:

Ponieważ krem nawilżający jest kluczowym elementem każdego zabiegu pielęgnacyjnego, powinnaś wiedzieć, jak i kiedy go stosować. Po spłukaniu preparatu oczyszczającego, nałóż krem nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Skóra lepiej wchłania składniki humektantowe, kiedy jest jeszcze trochę wilgotna, a to pomoże jej wchłonąć produkt, który wniknie głęboko w skórę.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją rutynę pielęgnacyjną lub chcesz wypróbować nowy produkt, najpierw go przetestuj. Podobnie jak w przypadku nowej szminki lub eyelinera, przetestuj również krem nawilżający. Możesz to zrobić na dwa sposoby; po pierwsze, przetestuj niewielką ilość na wewnętrznej stronie ramienia. Ten obszar ciała ma cienką warstwę skóry i jest podobny do twarzy. Zwróć uwagę na wszelkie reakcje lub podrażnienia. Drugim sposobem jest przetestowanie niewielkiej ilości produktu u podstawy linii żuchwy, w dyskretnym miejscu, w razie gdyby wystąpiło jakiekolwiek podrażnienie. Wypróbuj produkt podczas regularnej pielęgnacji skóry przez około tydzień.

Krok 3: Ochrona

Na koniec, ochrona. Oznacza to produkt z filtrem SPF, który ochroni Twoją skórę przed promieniami UV - ma to kluczowe znaczenie w cieplejszych, letnich miesiącach, ale jest również niezbędne jesienią i zimą. Skoro już zwróciłyśmy na to uwagę, ważne jest również, aby chronić włosy przed szkodliwymi promieniami UV. Obecnie istnieje kilka produktów nawilżających, które pełnią podwójną funkcję i posiadają filtr SPF, ale upewnij się, że jest on wystarczający. Dermatolodzy zalecają, by na twarz nakładać krem z filtrem SPF o wartości co najmniej 30. Filtr przeciwsłoneczny nie tylko chroni przed oczywistymi problemami, takimi jak oparzenia słoneczne, ale także wzmacnia pierwszą warstwę skóry, warstwę rogową. Ochrona twarzy przed promieniami UV pomoże zapobiec dalszym problemom, takim jak suchość, podrażnienia, przebarwienia i tak, zmarszczki.

Opcjonalne dodatki do pielęgnacji skóry

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pokochanie skóry, w której się znajdujesz oznacza stworzenie rutyny pielęgnacyjnej, która będzie całkowicie wyjątkowa dla Ciebie i Twoich potrzeb. Choć zalecamy stosowanie trzech podstawowych produktów, mogą one nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb Twojej skóry, dlatego poniżej przedstawiamy kilka popularnych produktów opcjonalnych lub kroków, które warto rozważyć, zadając sobie pytanie, jak powinna wyglądać moja rutyna pielęgnacyjna?

1. Pielęgnacja skóry wokół oczu

Bez względu na to, czy jest to serum, krem, maska czy roll-on, zabiegi pielęgnacyjne pod oczy mogą stanowić zupełnie inną rutynę pielęgnacyjną.

Znajdują się one na szczycie listy naszych opcjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ - spójrzmy prawdzie w oczy - tak wiele zdradzają. Najczęstsze problemy związane z oczami to cienie, opuchlizna i drobne zmarszczki. Większość produktów do pielęgnacji skóry wokół oczu to produkty wielofunkcyjne, które zawierają jeden lub dwa (czasem wszystkie) składniki w jednym produkcie. Ponieważ skóra wokół oczu jest jeszcze bardziej wrażliwa, istotne jest, aby czytać skład produktu i wykonać test płatkowy na linii żuchwy.

W przypadku cieni i drobnych zmarszczek naprawdę dobrze sprawdzają się maseczki i serum. Pamiętaj, aby uważnie czytać instrukcje, ponieważ wiele produktów do pielęgnacji skóry wokół oczu ma różne zalecenia dotyczące stosowania w zależności od ich składników (dwa razy dziennie, raz w tygodniu, 2-3 razy w tygodniu itd.)

Roll-ony i maseczki, zwłaszcza te o właściwościach chłodzących lub zawierające składniki, świetnie pomagają zmniejszyć opuchliznę i wygładzić zmarszczki. Nie wspominając o tym, że oferują one kojące i relaksujące uczucie.

Nakładaj krem lub serum pod oczy po nawilżeniu skóry, a przed filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj, aby pozwolić produktom oddychać pomiędzy aplikacjami, co oznacza, że nie nakładaj każdego produktu zaraz po sobie, daj im kilka minut po aplikacji.

2. Toner

W ostatnich latach tonik odżył na dobre w świecie pielęgnacji skóry. W przeszłości był on stosowany głównie do skóry tłustej i trądzikowej, zawierał alkohol, który naprawdę oczyszczał zatkane pory i wypryski. Obecnie jednak większość toników nie zawiera alkoholu i jest produkowana z myślą o tych samych problemach skóry, co produkty oczyszczające i nawilżające.

To powiedziawszy, tonik nie jest niezbędny, gdy zastanawiasz się, jak rozpocząć rutynę pielęgnacyjną. Toner to prawie jak podkład pod makijaż - zapewnia szybkie nawilżenie skóry, jednocześnie oczyszczając ją lub usuwając martwe komórki naskórka. Zasadniczo, tonik przygotowuje skórę na przyjęcie preparatu nawilżającego, który następnie zostanie nałożony na skórę.

Najlepiej jest stosować tonik zaraz po oczyszczeniu skóry. Można to zrobić wklepując produkt w skórę palcami lub dłońmi, można też nanieść tonik na płatek kosmetyczny i delikatnie przetrzeć nim twarz. Tak czy inaczej, tonik można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, zwłaszcza po zmyciu makijażu lub oleju na koniec dnia.

3. Spray lub mgiełka do twarzy

Miłośniczki makijażu znają zalety dobrego sprayu rozświetlającego, ale dzięki postępowi w dziedzinie produktów do pielęgnacji skóry, spraye te ewoluowały. Stosowanie sprayu lub mgiełki do twarzy nie jest zarezerwowane tylko dla utrzymywania makijażu w nienaruszonym stanie; obecnie istnieje kilka opcji, które możesz wykorzystać do nawilżania i tonizowania skóry przez cały dzień. Działając podobnie jak tonik, spray do twarzy może poprawić wygląd Twojej skóry, zmniejszyć jej błyszczenie, dać Ci zastrzyk nawilżenia lub po prostu ją ochłodzić. Jest to niezbędny element pielęgnacji skóry, który możesz stosować zawsze wtedy, gdy potrzebujesz małego odświeżenia. Wygodą stosowania sprayu lub mgiełki jest ich poręczność. Spakuj jeden do torebki lub torby na siłownię i daj swojej skórze odrobinę miłości w ciągu dnia.

4. Maseczki do twarzy

Istnieje mnóstwo opcji, jeśli chodzi o maski na twarz; arkusze, peelingi, kremy - możemy iść na chwilę. Maseczki na twarz najlepiej stosować raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od rodzaju skóry i typu maski. Trudno jest wybrać jeden rodzaj maseczki nad drugim (to jak wybieranie ulubionego dziecka), ponieważ każda z nich ma inne działanie, a nasza skóra potrzebuje różnych zabiegów w ciągu roku. Maseczki do twarzy, podobnie jak maseczki do włosów, zazwyczaj oferują dodatkowe złuszczanie, nawilżanie lub ukierunkowane zabiegi. Sugerujemy, aby wybierać maseczkę do twarzy w taki sam sposób, w jaki wybierasz krem nawilżający; skup się na swoich największych problemach i eksperymentuj! Maseczki w płachcie są dostępne w różnych cenach, aby dopasować się do każdego budżetu; jest to dobry sposób na wypróbowanie kilku różnych maseczek, aby sprawdzić, które z nich najlepiej współpracują z Twoją skórą.

5. Narzędzia do twarzy

Narzędzia do twarzy są uważane za miłe dla oka i wahają się od cen sklepowych do bardzo luksusowych, na poziomie spa. Narzędzia takie jak wałki jadeitowe, gua sha, różdżki do mikroprądów itp. pomagają w pracy z produktami, zwłaszcza serum i olejkami. Nie wspominając już o tym, że dodają one trochę TLC do Twojej rutynowej pielęgnacji skóry, kiedy masz trochę więcej czasu. Jeśli chodzi o urządzenia do mikronakłuwania lub mikroprądów, dobrze się zastanów. Narzędzia te są droższe, a ich celem są drobne zmarszczki, przebarwienia i inne dolegliwości, które mogą nie być konieczne dla osób rozpoczynających pielęgnację skóry. Zalecamy zacząć od wałka do twarzy, który pomoże rozprowadzić produkt. W sieci można również znaleźć mnóstwo świetnych poradników, które pokażą, jak zwiększyć krążenie i przepływ krwi, co zmniejszy stan zapalny i opuchliznę wokół oczu, na szyi i twarzy.

Tworzenie rutyny pielęgnacyjnej nie powinno być trudne i sprowadza się do tego, czego naprawdę potrzebuje Twoja skóra, a nie tylko do tego, które produkty wyglądają lub pachną najlepiej. Pamiętaj, że Twój sposób pielęgnacji skóry zależy od Ciebie i nie od razu znajdziesz wszystkie najlepsze dla siebie produkty. Jaki jest obecnie Twój największy problem ze skórą? W oparciu o to pytanie wybierz swoje najważniejsze produkty, a z początkującej adeptki pielęgnacji skóry staniesz się jej guru, jednocześnie pomagając uzyskać najlepszą możliwą skórę.